Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Yalova dan ilk RO-RO Seferi Gerçekleştirildi.

YALOVA RO-RO ÖNEMLİ BİR GÜMRÜK KAPISI OLUYOR

Yalova Ro-Ro Terminali’nin faaliyete başlaması nedeniyle yazılı açıklamada bulunan Yalova Gümrük Müdürü Murat Aydeniz, İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndaki İtalya çıkışlı Ro-Ro seferlerinin buraya yönlendirilmesi ile Yalova Ro-Ro Terminali’nin, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya illerindeki sanayicilerin dış ticaret işlemlerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir gümrük kapısı haline geldiğini söyledi.

Yalova Gümrük Müdürü Murat Aydeniz, Yalova Ro-Ro Terminali’ne Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca geçici işletme izni verilmesinin ardından İtalya’nın Trieste Limanı ile karşılıklı Ro-Ro seferlerinin başladığını bildirdi.

Müdür Aydeniz, “İşleticiliğini Yalova Ro-Ro Terminali A.Ş. firmasının yaptığı limana yanaşan ilk gemi olan Türk Bayraklı Qezban isimli Ro-Ro Gemisi ile ihracat eşyası olan toplam 161 konteyner ve taşıtın gümrük işlemleri tamamlanarak Yalova ilinden İtalya’nın TriesteLimanı’na sevki gerçekleştirildi ve ardından yine gece saatlerinde İtalya’dan gelen QUBRA isimli gemiden de ithalat/transit eşyası taşıyan toplam(158) konteyner/taşıt tahliye edilir iken söz konusu gemiye ihracat eşyası taşıyan (159) konteyner/taşıtın yüklemesi de gerçekleştirildi” dedi.