Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Üreten Türkiye Konuşuyor


Bakanlığımız koordinasyonunda “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarının üçüncüsü, 8 Nisan 2017 tarihinde Bursa ilinde gerçekleştirilmiştir

Bakanlığın koordinasyonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) katkılarıyla Merinos Atatürk ve Kongre Kültür Merkezi'nde (AKKM) gerçekleştirilen "Üreten Türkiye Konuşuyor" programına katılan Tüfenkci, etkinliğin, ticaret erbapları, ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerini buluşturduğunu söyledi.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin bir dizi terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığını anlatan 
Tüfenkci, şöyle konuştu: 

"Bütün bu olumsuzlara rağmen Türkiye 2016'da 2,9 büyüme oranıyla yakaladı ve son çeyrekte de yüzde 3,5 büyüme oranını yakaladı. Baktığımız zaman 2017 yılına da Allah'a hamdolsun biz ülke olarak güçlü bir başlangıç yaptık. Büyüme rakamlarımız inşallah yine ilk çeyrekte de yukarıda gelecek ve biz 2017 sonu itibarıyla orta vadeli programımızın da üzerinde bir büyüme, yani yüzde 4,5 öngörüyorduk, yüzde 5 civarında bir büyümeyi de inşallah yakalayacağız." 

Tüfenkci, yatırım ve iş ortamını iyileştirmek amacıyla önemli reformlar yaptıklarını, çalışmalarda ticari hayatı kolaylaştırmayı ve çalışan kesimin önünü açmayı ilke edindiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"14 yıl boyunca tacirimizden sanayicimize, esnafımızdan üreticimize tüm taraflarla iş birliği halinde çalıştık, çalışmaya da devam deceğiz. İstişare kültürümüzün gereği olarak attığımız tüm adımlarda vatandaşlarımızın, iş adamlarımızın taleplerini esas aldık. 

Tüm bu çabalarımız sonucunda ülke ekonomisini 2002 yılında olduğu seviyeden çok ileriye taşıdık. Bu sayede de birçok ekonomik teşvik paketini de ortaya koyduk. Reel sektör, ihracatçı, KOBİ ve iş gücü piyasasının rahatlamasına yönelik reform niteliğinde birçok tedbiri uygulamaya aldık. 

Biz kalıcı, sürdürülebilir bir büyümenin ancak daha fazla üretmekle mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu ülkenin gerçek kahramanları üretenlerdir. Bizim işimiz bu ülkeye değer katan kahramanların işini kolaylaştırmak, önünü açmak. Ayağınıza taş değmeyecek şekilde yolunuzu açmak, destek olmaktır."